Home » Zjistěte, co vysadit na zeleninové zahradě v září!

Zjistěte, co vysadit na zeleninové zahradě v září!

V září se zahrádkáři věnují přípravě zeleninových zahrádek na zimu. Je čas zasít některé druhy zeleniny a vysadit semena, která zajistí bohatou úrodu a čerstvou zeleninu po celý rok.

V tomto článku vám poskytneme několik tipů, co zasít na zeleninovou zahrádku v září, abyste se mohli těšit z bohaté a pestré úrody!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iTrvalky (@itrvalky)

Co sázet v září?

Září je ideální měsíc pro výsadbu zeleniny. V tomto období lze vysévat mnoho druhů, které lze sklízet až do pozdního podzimu a začátku zimy. Patří mezi ně zelí, fazole, pórek a mrkev.

Je však důležité vědět, kdy zeleninu vysévat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Musíte vzít v úvahu klimatické podmínky ve vašem regionu a ujistit se, že je půda dobře připravená.

Půdu je vhodné upravit obohacením o organické látky. Půdu je třeba hluboce obrátit a odstranit plevel. Kromě toho dbejte na to, aby byly pro pěstování zeleniny příznivé klimatické podmínky.

Teploty by neměly být ani příliš vysoké, ani příliš nízké a půda by měla být udržována vlhká, ale ne přemokřená.

Přečtěte si také  Objevte naše jednoduché tipy pro snadné a rychlé pěstování zeleniny!

Kdy byste měli zeleninu vysévat?

Zeleninu je vhodné vysévat v září, protože tehdy začíná sezóna výsadby. Dny se ochlazují, ale stále jsou dostatečně teplé na to, aby zelenina vyklíčila a rostla. V této době lze vysévat hrášek, ředkvičky, fazole, celer a květák.

Jiné druhy zeleniny, jako jsou rajčata, okurky, papriky a cukety, se však v září pěstují obtížněji, protože ke svému růstu potřebují vyšší teploty. S jejich výsadbou byste proto měli počkat o něco déle.

Poté můžete vysadit odrůdy zeleniny, které se dobře udržují, jako je mrkev, tuřín, cibule a červená řepa.

Jakmile je výsadba připravena, musíte se ujistit, že je půda dobře připravena. Je také třeba sledovat počasí a pro výsev semen vybrat slunečný den.

Ideální klimatické podmínky jsou teplota mezi 15 a 25 °C a relativní vlhkost vzduchu nižší než 70 %. Díky tomu budou mít vaše semena při večerním poklesu teplot šanci během noci vyklíčit. Šance na úspěch vaší výsadby pak bude větší.

Přečtěte si také  Kdy a jak efektivně sekat trávník?

Jak připravit půdu?

Před výsevem zeleniny je třeba řádně připravit půdu. K tomu je třeba půdu důkladně zpracovat. To zahrnuje odstranění plevele a přidání přírodního nebo chemického hnojiva v závislosti na typu půdy.

Nakonec je třeba po odstranění kamenů půdu zrýt. Tím se půda provzdušní a zkypří, aby mohla zelenina správně růst.

Dalším krokem je zajistit správnou velikost záhonů a brázd. To lze provést pomocí vodováhy, nože, postroje atd. Brázdy by měly být rozmístěny rovně. Na místo lze také umístit kopečky, které upraví půdu a usnadní rostlinám přístup.

Po dokončení prací je důležité půdu před výsadbou zeleniny dobře zalít. To lze provést pomocí :

  • hadice s nastavitelnou tryskou;
  • konve na zalévání malých ploch;
  • automatického zavlažovacího systému.

Jaké jsou ideální klimatické podmínky?

Zelenina je velmi citlivá na klimatické výkyvy, proto je důležité zvolit správné období pro výsev. Podzimní teploty jsou pro jejich růst příznivější, protože jsou mírnější a méně horké.

Přečtěte si také  Zahradní mulčování: všechny naše tipy a triky, jak to udělat dobře

Na podzim navíc hodně prší, takže živiny jsou v půdě dobře rozloženy a půda je dostatečně hydratovaná. Většina zeleniny, která se má vysévat v září, tak může díky této okolní vlhkosti bez problémů růst.

Je však důležité bedlivě sledovat počasí, protože některé plodiny nesnášejí příliš mnoho vody nebo příliš vysoké teploty. V takovém případě je třeba dbát na to, abyste zalévali ve správný čas a chránili plodiny v případě velmi horkého počasí nebo silného deště.

Výsev zeleniny v září zajistí bohatou úrodu na podzim a v zimě. Pěstovat lze mnoho druhů zeleniny, z nichž si vybere každý. Při výběru správné zeleniny k výsevu je důležité zohlednit půdu, povětrnostní podmínky a roční období.

Plánování je tedy pro úspěch zahrádkáře zásadní. V každém případě se při troše trpělivosti a úsilí můžete těšit z chutné úrody, kterou budete konzumovat po celý podzim a zimu.

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Truhlarstvi-jablonec.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.