Home » Stali jste se obětí nákazy sviluškami? Přečtěte si naše tipy, jak se jich zbavit!

Stali jste se obětí nákazy sviluškami? Přečtěte si naše tipy, jak se jich zbavit!

Ušáci jsou na zahradě opravdovou nepříjemností. Dělají díry v trávníku, poškozují rostliny a květiny a mohou dokonce vniknout do našich domovů.

Naštěstí existuje několik přirozených způsobů, jak uhynulé hraboše ze zahrady vyhnat. V tomto článku vám poskytneme několik praktických tipů a rad, které vám pomohou odhánět hraboše a udržet vaši zahradu zdravou.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Patrick (@pnb.macro)

Poznání života ušních svilušek

Ušáci jsou hmyz, který se živí listy a stonky rostlin. Velmi rychle se množí a mohou poškodit úrodu. Chcete-li proti nim účinně bojovat, je nezbytné porozumět jejich životnímu cyklu. Samičky mohou najednou naklást až 400 vajíček.

Z těchto vajíček se vyvinou larvy, které se po několika dnech stanou kuklami. Ty pak vstupují do fáze zrání a mění se v dospělce. Dospělci jsou pak schopni létat a pohybovat se po polích a hledat zdroje potravy.

Ušáci mohou žít až rok, ale většina z nich přežije maximálně měsíc. Jakmile dosáhnou dospělosti, začnou klást vajíčka a cyklus začíná znovu. Svilušky jsou proto stálou hrozbou pro úrodu, ale díky pochopení jejich životního cyklu lze přijmout opatření proti nim.

Přečtěte si také  Zeleninová půda: proč a jak ji používat?

Praktické kroky k odstranění ušních svilušek

Boj s ušními sviluškami může být zdlouhavý a náročný. Existuje však několik praktických metod, jak se tohoto hmyzu a jeho hnízd zbavit. Nejprve je třeba uklidit zahradu, vyhnout se starým zákoutím a odstranit vše, co by mohlo být živnou půdou pro ušáky, jako jsou bedny nebo staré hromady dřeva.

Měli byste také udržovat trávník a často ho sekat, protože ušáci mají tendenci se shromažďovat na neudržovaných místech. Můžete se také pokusit přilákat přirozené predátory ušatců, jako jsou ptáci, ještěrky a netopýři. K tomu je třeba na zahradě instalovat krmítka, hnízdní budky a úkryty, které těmto živočichům poskytnou pestrou stravu.

Můžete také použít chemické přípravky k hubení ušáků a zabránit jejich množení. Insekticidy jsou k dispozici ve formě postřiků nebo granulí, které lze rozptýlit po zahradě a hmyz přímo hubit nebo mu bránit v hnízdění.

Ujistěte se, že tyto přípravky neobsahují produkty, které jsou škodlivé pro vaši rodinu a životní prostředí.

Přečtěte si také  Jak si vypěstovat vlastní citroník v květináči?

Přilákání přirozených predátorů a parazitů

Přirozeným a účinným způsobem boje proti sviluškám je přilákání přirozených predátorů. Ptáci jsou vynikajícími predátory hrabošů a lze je přilákat instalací krmítek.

Dalšími účinnými přirozenými predátory jsou ježci a ještěrky, které lze do zahrady přilákat vybudováním úkrytů. Parazitický hmyz, jako jsou vosy, černé mouchy, bílé mouchy a mouchy hroznýšovité, je také velmi účinný při regulaci populace ušáků.

Kromě toho lze k regulaci těchto škůdců použít některé chemické přípravky:

  • Karbaryl
  • Sevin
  • Acetamiprid
  • Pyrethrin
  • permethrin
  • Halofenozid

Tyto chemické látky lze aplikovat do půdy nebo na samotné rostliny, aby se hubily nebo odpuzovaly svilušky. Je však důležité pečlivě dodržovat návod k použití, aby nedošlo ke kontaminaci životního prostředí a aby se minimalizovalo riziko náhodného poranění.

Použití chemických prostředků k regulaci svilušek

Ušáci jsou škůdci, kteří mohou způsobit značné škody na plodinách a zahradách. K jejich likvidaci lze použít chemické přípravky. Chemická ošetření mohou být velmi účinná, ale musí být aplikována správně a opatrně. Doporučuje se přesně dodržovat pokyny uvedené na obalu přípravku a zacházet s ním opatrně.

Přečtěte si také  Věděli jste, že živé proutí je ideálním ekologickým materiálem pro ozdobu vaší zahrady?

Chemické ošetření by mělo být vždy až poslední možností. Pokud si nejste jisti, že vámi zvažovaný přípravek bude fungovat, vyhledejte odbornou radu. Chemické přípravky navíc mohou mít škodlivé vedlejší účinky, včetně kontaminace půdy a vody. Proto je důležité být při jejich používání opatrný.

A konečně, pokud se rozhodnete použít chemický přípravek na hubení svilušek, ujistěte se, že používáte správný přípravek a aplikujete jej podle návodu. Pokud to nebude provedeno správně, mohlo by to vést ke kontaminaci prostředí nebo nedostatečné účinnosti.

Problém s ušními sviluškami je pro mnoho zahrádkářů samozřejmostí. Naštěstí existuje řada tipů a triků, které můžete použít, abyste tento nežádoucí hmyz na své zahradě udrželi mimo dosah. Použitím jedné nebo více metod uvedených v tomto článku můžete dát ušatcům sbohem a v klidu si užívat zahradu.

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Truhlarstvi-jablonec.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.