Home » Proč pěstovat rajčata vzhůru nohama?

Proč pěstovat rajčata vzhůru nohama?

Pokud jste někdy zkoušeli pěstovat rajčata venku, víte, jak je to obtížné! Mezi škůdci, chorobami a soupeřením o sluneční světlo je někdy obtížné dosáhnout výnosu, v který doufáte.

Existuje však technika, která vám může pomoci dosáhnout pozitivních výsledků – pěstování rajčat vzhůru nohama. V tomto článku se podíváme na výhody pěstování rajčat vzhůru nohama a poradíme vám, jak dosáhnout nejlepších výsledků.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Semena.cz (@semena.cz)

Pochopení konceptu pěstování rajčat vzhůru nohama

Koncept pěstování rajčat vzhůru nohama spočívá v umístění rostlin rajčat do nádob nebo zahradních pytlů zavěšených vzhůru. Rostliny pak mohou z nádoby nebo pytle růst směrem dolů, takže rajčata rostou spíše vertikálně než horizontálně.

Tato metoda je velmi praktická pro zahrádkáře, kteří nemají mnoho prostoru, protože umožňuje, aby rostliny rostly, aniž by zabíraly příliš mnoho místa a aniž by bylo nutné stavět mříže nebo ploty na jejich podporu. Tato metoda navíc může přispět k omezení výskytu chorob a škůdců, protože plody nejsou v přímém kontaktu s půdou.

Přečtěte si také  Jak si v noci v koupelně užívat blahodárných účinků pomerančové kůry?

Výhody pěstování rajčat vzhůru nohama

Tento způsob pěstování rajčat, který spočívá v otočení květináčů vzhůru nohama a jejich zavěšení na okenní parapety, je velmi praktický a nabízí řadu výhod. První výhodou je, že poskytuje vynikající ochranu proti škůdcům a parazitům, kteří mohou napadat rostliny rajčat.

Obrácené květináče se snadno čistí a udržují a zlepšuje se v nich drenáž, aby se kolem kořenů nehromadila voda. Pěstování rajčat vzhůru nohama je také velmi praktický způsob, jak ušetřit místo.

Na malé zahradě nebo na balkoně může být nedostatek místa vážnou překážkou pěstování rajčat, ale otočením květináčů vzhůru nohama můžete ušetřit spoustu místa. V neposlední řadě tato metoda vytváří ideální podmínky pro vyšší výnosy a chutnější rajčata.

Jak sázet rajčata vzhůru nohama?

Pěstování rajčat vzhůru nohama může být velmi výhodné. Tato metoda zvyšuje produkci a kvalitu rajčat a zároveň snižuje čas a úsilí potřebné k údržbě rostlin. Chcete-li vysadit rajčata vzhůru nohama, musíte:

  • Odříznout spodní část rajčete a dbát na to, abyste nepoškodili plody.
  • Připravte dostatečně hlubokou jámu pro rajče a přidejte kompost, abyste obohatili půdu.
  • Rajče umístěte řeznou stranou nahoru do jámy a dobře ho zasypte zeminou.
  • Přidejte kůl, který rostlinu podepře.
  • Dobře zalévejte a udržujte půdu vlhkou.
Přečtěte si také  Logická výzva: Otestujte si své IQ a najděte 3místný kód za méně než 20 sekund!

Je však důležité si uvědomit, že tato metoda vyžaduje určitou zručnost. Je třeba dbát na to, aby rajče nebylo seříznuto příliš hluboko nebo zasazeno příliš hluboko do půdy. Navíc je třeba se o rostliny také dobře starat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Jaký druh rajčat je pro tento způsob pěstování nejvhodnější?

Rajčata obrácená vzhůru nohama jsou mezi zahrádkáři velmi oblíbenou metodou pěstování. Abyste z této techniky vytěžili co nejvíce, je důležité vybrat správný typ rajčat, která chcete zasadit.

Většina odrůd rajčat se pro tuto metodu hodí, ale některé jsou vhodnější než jiné. Pro tuto metodu jsou obzvláště oblíbené odrůdy s pevnou dužninou a silnou slupkou, jako je Roma.

Tyto odrůdy mají tužší slupku a hutnější dužinu, takže je snadnější je zavěsit a zasadit vzhůru nohama. Vhodné jsou i další odrůdy, jako jsou cherry rajčata a hovězí srdíčka, která jsou malá a mají silnou a tuhou slupku.

Přečtěte si také  Jak léčit a předcházet rajčatově černému zadku?

Hybridní odrůdy F1 jsou naopak méně vhodné, protože bývají sladší a méně robustní než klasické odrůdy.

Dědičné odrůdy, známé také jako „heirloom rajčata“, jsou velmi oblíbené u zahrádkářů, kteří pěstují rajčata vzhůru nohama, protože jsou obecně velmi odolné vůči chorobám a obvykle poskytují vynikající úrodu. Ať už si vyberete jakoukoli odrůdu, je důležité vybrat robustní, silné rostliny, které budou vhodné pro pěstování rajčat vzhůru nohama.

Pěstování rajčat vzhůru nohama má řadu výhod, a to jak z hlediska zlepšení výnosů, tak z hlediska údržby. Otočením květináčů vzhůru nohama můžete zkrátit dobu práce a zlepšit cirkulaci vzduchu.

Spotřebuje se také méně vody a hnojiv.
Tato technika je tedy jednoduchým, ale velmi účinným způsobem, jak si usnadnit zahradničení a získat dobrou úrodu rajčat.

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Truhlarstvi-jablonec.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.