Home » Objevte rozdíly mezi determinantními a indeterminantními rajčaty – Tipy pro zahradu

Objevte rozdíly mezi determinantními a indeterminantními rajčaty – Tipy pro zahradu

Pokud jste začínající zahrádkáři, možná vás zajímá, jaký je rozdíl mezi determinantními a indeterminantními rajčaty.

Determinantní odrůdy dávají jednu úrodu a jsou obvykle menší než indeterminantní odrůdy, které dávají více úrod.

V tomto článku se blíže podíváme na rozdíly mezi determinantními a indeterminantními odrůdami rajčat a poskytneme praktické rady pro jejich pěstování.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naše zahrada (@nasezahrada)

Co je determinantní rajče?

Determinantní rajče je odrůda, která dosahuje určité velikosti a plodí v krátkém časovém období. Obvykle je poměrně malá a nevyžaduje řez pro udržení svého tvaru a velikosti.

Determinantní odrůdy rajčat jsou nejvhodnější pro oblasti s krátkým létem a chladným podnebím. Jsou také velmi oblíbené u zahrádkářů, kteří si pěstují vlastní zeleninu, protože poskytují zralou úrodu rychleji než indeterminantní odrůdy.

Co je to indeterminantní rajče?

Indeterminantní rostlina rajčete je odrůda, která plodí během vegetačního období a dále roste a vyvíjí se. Tyto odrůdy jsou známé svou schopností produkovat velké množství rajčat.

Často se vysazují ve velkém množství, aby bylo možné sklízet plody po dlouhou dobu. Neurčité rostliny rajčat mohou dosahovat výšky až 3 m a více a vyžadují dodatečnou oporu pro stonek.

Přečtěte si také  Jak důkladně vyčistit kartáče vysavače, aby si zachoval svou účinnost?

Indeterminantní odrůdy nabízejí pěstitelům větší flexibilitu, pokud jde o období sklizně, protože plodí ještě několik měsíců. Díky své velikosti jsou také lépe přizpůsobitelné náročným klimatickým podmínkám, kde je vegetační období omezené.

Díky své velikosti dávají tyto odrůdy větší plody a bývají odolnější vůči chorobám a škůdcům.

Jak poznat determinantní nebo indeterminantní rajče?

Determinantní a indeterminantní rajčata lze rozlišit podle několika jednoduchých kritérií.

Především se mohou lišit velikostí a tvarem rostlin. Determinantní rostliny rajčat jsou obvykle menší a zůstávají kompaktní, zatímco indeterminantní rajčata bývají větší a vytvářejí další výhony podél stonků.

Kromě toho jsou ukazatelem také květy a plody. Květy determinantních rajčat se obvykle objevují ve shlucích, zatímco květy indeterminantních rajčat jsou roztroušeny po celé rostlině. Plody determinantních rajčat jsou obvykle seskupené, zatímco plody neurčitých rajčat jsou roztroušené po celé rostlině.

Přečtěte si také  Test osobnosti: vyberte si deštník a zjistěte, jak plánujete budoucí událost!

Posledním rozdílem mezi oběma typy rostlin je jejich životnost. Determinantní rajčata žijí v průměru 90 až 120 dní, zatímco indeterminantní rajčata plodí, dokud nezmrznou nebo neonemocní. Pro shrnutí uvádíme seznam, který vám pomůže identifikovat jednotlivé typy rostlin:

 • Velikost a tvar rostliny :
  Determinantní rostliny rajčat = menší a kompaktní.
  INDETERMINOVANÉ rostliny rajčat = větší a vytvářející další výhony
 • Květy a plody :
  DETERMINOVANÉ rostliny rajčat = shluk květů a plodů
  INDETERMINOVANÉ rostliny rajčat = rozptýlené květy a rozptýlené plody
 • Délka života :
  DETERMINOVANÉ rostliny rajčat = 90 až 120 dní
  INDETERMINATE rostliny rajčat = dokud nezmrznou nebo neonemocní.

Jaká je výhoda determinantních nebo indeterminantních rajčat?

Jednou z hlavních výhod pěstování determinantních rajčat je jejich velikost. Determinantní rostliny rajčat jsou obecně menší a není třeba je tak dobře podpírat jako rostliny indeterminantní. Také se nemusí tak často stříhat, což z nich dělá skvělou volbu pro zahrádkáře, kteří nemají mnoho času věnovat se svým plodinám.

Naproti tomu neurčité rostliny rajčat jsou větší a dobře se hodí pro pěstování ve skleníku. Přestože jsou tyto rostliny větší a vyžadují časté stříhání, mohou přinést více plodů než determinantní rostliny.

Přečtěte si také  Objevte tajemství vesmíru: Věštecká cesta tarotem na 1. září 2023

Indeterminantní rostliny mohou také plodit delší dobu, protože rostou a plodí, dokud je nezabije mráz nebo choroba.

Pokud tedy patříte mezi zaneprázdněné zahrádkáře a hledáte malou úrodu bez nároků na údržbu, zvolte determinantní rostliny rajčat. Pokud jste zkušený zahrádkář, který chce maximalizovat produkci rajčat, zvolte rostliny indeterminantní.

Jak determinantní, tak indeterminantní rostliny rajčat mají jedinečné vlastnosti, které je odlišují. Determinantní rostliny jsou kompaktnější, plodí v omezené zralosti a jsou přizpůsobeny teplému podnebí.

Indeterminantní rostliny jsou větší, plodí po celou sezónu a jsou přizpůsobeny chladnějšímu podnebí. Pro výběr správného typu rostliny je důležité pochopit rozdíly mezi determinantními a indeterminantními rostlinami.

Budete-li se řídit těmito radami pro zahradu, budete moci vybrat ten nejlepší typ rostliny pro vaši zahradu.

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Truhlarstvi-jablonec.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.