Pokud hledáte snadné a praktické způsoby pěstování krásných rajčat, jste na správném místě!
V tomto článku se s vámi podělíme o několik zahradnických tipů, které vám pomohou dosáhnout velkolepých výsledků vašich rajčat. Probereme nejlepší způsoby výsadby, zalévání a hnojení rajčat, aby vaše zahrada byla plná krásných, zralých a chutných rajčat!
Voir cette publication sur Instagram
Jakou odrůdu rajčat si mám vybrat?
Existuje několik odrůd rajčat, z nichž každá má jiné vlastnosti. Proto je důležité zvolit správnou odrůdu pro vaši zahradu. Rané odrůdy jsou ideální pro oblasti s krátkým a vlhkým létem, zatímco pozdní odrůdy jsou vhodnější pro oblasti s dlouhým a suchým létem.
Kulatá rajčata jsou obecně nejchutnější, zatímco podlouhlá rajčata jsou vhodnější pro skladování. V nabídce najdete také velmi pestré odrůdy, které se skvěle hodí k výzdobě zahrady.
Do jakého typu půdy by se měla rajčata vysazovat?
Rajčata jsou velmi všestranné a přizpůsobivé rostliny. Jsou schopna růst téměř v jakémkoli typu půdy, pokud je půda úrodná, hluboká a dobře odvodněná.
Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje zaměřit se na půdy bohaté na organickou hmotu, protože poskytují rostlinám nejlepší prostředí.
Kvalitu půdy lze zlepšit jejím obohacením kompostem nebo hnojem. Těžké, jílovité půdy lze vylepšit přimícháním písku nebo drceného kamene, který napomáhá odvodnění.
Často používaným řešením je přidání hnojiva do chudých půd, aby se zlepšila jejich úrodnost a struktura. Každou sezónu je také třeba do půdy přidávat organickou hmotu, aby byla stále bohatá na živiny.
Kdy a jak rajčata zalévat?
Zalévání rajčat je pro zahrádkáře důležitým krokem. Je nutné ji provádět dobře, abyste získali zdravé rostliny a chutné plody. Kdy a jak rajčata zalévat? O tom si povíme v této části.
Zalévání je třeba přizpůsobit typu půdy, počasí, zvolené odrůdě a stavu rostliny. Obecně platí, že zalévejte na konci dne, aby se voda příliš rychle neodpařovala. Při suchém počasí můžete zalévat každé 2-3 dny. Když je půda vlhká, zalévejte s odstupem, abyste nepotopili kořeny.
Rajčata zalévejte hadicí nebo postřikovačem. Vyvarujte se zalévání v horní části rostlin, protože voda může na listy přinést choroby. Lepší je zalévat přímo u báze, tedy mezi rostlinami. Potřeba vody se u jednotlivých odrůd liší, ale obecně je potřeba asi 10 litrů na metr čtvereční.
- Nastavte zavlažovací systém přizpůsobený vaší půdě;
- Sledujte půdu, abyste věděli, kdy zalévat;
- Používejte hadici nebo postřikovač;
- Zalévejte u báze rostlin;
- Vypočítejte přibližně 10 litrů na metr čtvereční.
Jak se zbavit škůdců rajčat?
Škůdci rajčat jsou častým problémem a zdrojem frustrace zahrádkářů. Hlavními škůdci jsou mšice, bejlomorka, bejlomorka a bejlomorka. Existuje řada technik, jak je úspěšně zlikvidovat.
První metodou je použití insekticidů, které lze sehnat v zahradnických centrech nebo supermarketech a které škůdce hubí nebo odpuzují.
Pokud se však použití těchto chemikálií raději vyhnete, existují i přírodní řešení: můžete si například připravit odvar z tabákových listů a směsí postříkat rostliny rajčat. Další možností je použití pastí: kolem rostlin se umístí pasti vyrobené z metylalkoholu, které škůdce přilákají a zahubí.
Důležité je také správné obhospodařování půdy a údržba plodin, aby se škůdci neobjevovali. Před výsadbou lze například k rostlinám rajčat aplikovat kompostovaný hnůj.
Tím se zlepší kvalita půdy a sníží výskyt škůdců. V neposlední řadě je vhodné provádět pravidelné vizuální kontroly, které včas odhalí výskyt škůdců.
Pěstování rajčat může být náročný úkol, ale dodržováním zahradnických rad uvedených v tomto článku můžete dosáhnout skvělých výsledků!
S výsadbou rajčat můžete začít s různými druhy semen, zvolit dobrou půdu a dopřát jim dostatek vody a hnojiva. S trochou trpělivosti a lásky budete mít brzy bohatou úrodu šťavnatých a chutných plodů!