Home » Kdy stříhat stálezelené keře? Jak to udělat?

Kdy stříhat stálezelené keře? Jak to udělat?

Vlastnit zahradu je velká zodpovědnost a výzva! Pokud máte stálezelené keře, je důležité je správně prořezávat, aby dobře vypadaly a dobře rostly.

V tomto článku vám poradíme, jak správně prořezávat stálezelené keře na zahradě!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Polo (@polofieldslawnservice)

Výhody stříhání stálezelených keřů

Stálezelené keře jsou vysoce ceněny pro svou schopnost poskytovat estetickou a dekorativní hodnotu po celý rok. Jsou také vynikajícím řešením pro zajištění stínu a chladu v létě.

Pravidelné stříhání keřů zlepšuje jejich tvar a vzhled. Je také nutné udržovat je zdravé. Při prořezávání se odstraňují odumřelé nebo nemocné větve a také větve, které jsou příliš těsné a neumožňují průnik slunečního světla, vzduchu a vlhkosti.

Prořezávání také podporuje kvetení: umožňuje dobrý vývoj květů tím, že omezuje růst větví, které mají nedostatek světla.

Přečtěte si také  Matematický úkol: Dokážete vyřešit tuto matematickou úlohu pro 3. třídu?

Kdy stříhat stálezelené keře?

Prořezávání stálezelených keřů je nezbytným krokem pro jejich správný vývoj. Stálezelené keře je třeba pravidelně stříhat z několika důvodů.

Prořezávání jim dodává harmonický tvar a může dokonce změnit jejich siluetu. Prořezávání má také příznivý vliv na jejich zdravotní stav, protože odstraňuje nemocné nebo odumřelé větve.

Prořezávání také podporuje provzdušnění a prosvětlení rostliny, což přispívá k jejímu rozvoji a rozkvětu.

Keře lze prořezávat po celý rok, ale je třeba dbát na opatrnost, protože některé rostliny se v určitém ročním období prořezávají lépe než v jiném.

Jak postupovat při prořezávání těchto keřů?

Šetrný řez, silný řez, výchovný řez nebo řez plodonosný: techniky řezu stálezelených keřů se liší podle odrůdy a druhu.

Pro dosažení dobrého výsledku je nutné provádět vhodný řez, který respektuje specifické potřeby každé odrůdy. Zde jsou uvedeny kroky, které je třeba dodržovat při správném prořezávání stálezelených keřů:

  • Zvolte správnou dobu pro prořezávání stálezelených keřů: konec zimy nebo začátek jara.
  • Odstraňte odumřelé, poškozené a nemocné větve.
  • Zkraťte příliš dlouhé a křížící se větve.
  • Vykreslete požadovanou siluetu a respektujte celkový tvar keře.
  • Zřeďte střed keře, abyste usnadnili cirkulaci vzduchu.
  • Stříhejte tence, tj. bez odstraňování příliš velkého množství dřeva.
  • Čištění nářadí: Před každým použitím a po něm nářadí očistěte, abyste zabránili šíření chorob.
Přečtěte si také  Vizuální test: Dokážete do 15 sekund najít číslo 505?

Nakonec se doporučuje každoroční udržovací řez, aby byly stálezelené keře v dobré kondici a zdravé.

Další tipy pro prořezávání stálezelených keřů

Při prořezávání stálezelených keřů je důležité neodstraňovat příliš mnoho větví najednou. Pokud odstraníte příliš mnoho větví, můžete strom zbytečně namáhat a zabránit jeho dobrému růstu.

Důležité je také udržovat nůžky v dobrém stavu a ostré, abyste při řezu neporanili větve a kmeny. Měli byste také dbát na dobré promíchání kompostu s půdou, aby stromek získal potřebné živiny.

Nakonec nezapomeňte, že stálezelené keře by se měly prořezávat až v době, kdy jsou plně vzrostlé. Díky tomu budou větve dostatečně silné, aby unesly váhu plodů a květů.

Prořezávání stálezelených keřů je snadný úkol, pokud dodržujete správné postupy.

Péčí o jejich velikost a tvar během vegetačního období zajistíte zdravý a pravidelný růst. Důležité je také používat ostré nástroje, abyste minimalizovali ztráty listů a větví.

Přečtěte si také  Jak můžete ochladit svůj domov a vyhnout se letním vedrům?

Dodržováním těchto zahradnických rad se budete moci těšit z velkých stálezelených keřů, které zkrášlí vaši zahradu.

 

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Truhlarstvi-jablonec.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.