Home » Jak správně sklízet semena rajčat?

Jak správně sklízet semena rajčat?

Zahradnictví může být velmi obohacující, když sklízíte své vlastní ovoce a zeleninu. Jednou z nejuspokojivějších věcí je vědět, jak správně sklízet a skladovat semena rajčat, což vám může zajistit úrodu rajčat pro nadcházející roky.

V tomto článku se s vámi podělíme o několik tipů, jak správně sklízet a skladovat semena rajčat, abyste si na nich mohli pochutnat každý rok.

Pochopte, jak dochází k opylení

Opylení je nezbytné pro úspěšnou reprodukci a přežití rostlin. Je to proces, který umožňuje kvetoucím rostlinám produkovat plody a semena.

Obvykle se to děje prostřednictvím zásahu včel, motýlů, kolibříků a jiného hmyzu, který přenáší pyl mezi samčími a samičími květy. Včely shánějí potravu na samčích květech a sbírají pyl na svých tělech, poté tento pyl přenášejí na květy samičí.

Když se pyl dostane do vaječníku, přichytí se a způsobí oplodnění, které nakonec produkuje semena.

Připravte si potřebné materiály

Předpokladem jakékoli sklizně semen rajčat je příprava potřebného vybavení. Pro sklizeň a skladování semen je důležité mít správné nářadí a nádoby.

Přečtěte si také  Hoe kan bijenbestuiving uw tuin transformeren?...

Plátěná taška, nůž, čajová lžička, sklenice nebo vzduchotěsná plastová nádoba jsou některé z položek, které budete potřebovat. Podobně bude nutné zajistit savý papír na sušení semen.

Chcete-li je úspěšně sklízet, ujistěte se, že sáček, nůž a lžíce jsou čisté a bez choroboplodných zárodků. Dobrá hygiena je nezbytná pro získání zdravých semen, která umožní zasadit silné sazenice. Jakmile jsou všechny prvky připraveny, můžeme přejít k dalšímu kroku.

Sbírejte semena rajčat

Sklizeň semen rajčat je důležitým krokem v procesu pěstování rajčat. Pokud jste zvolili správný kmen a pochopili jste, jak k opylení dochází, jste připraveni sklízet semena. Zde je několik kroků, které je třeba dodržet:

  • Krok 1: Ovoce nechte na rostlině dozrát. Jakmile se zbarví do červena nebo oranžova, jsou připraveny ke sklizni.
  • Krok 2: Sbírejte ovoce a rozkrojte je napůl. Opatrně odstraňte dužinu se semínky.
  • Krok 3: Umístěte semínka na talíř a opláchněte je vodou, abyste odstranili veškerou dužinu.
  • Krok 4: Nechte je uschnout na kusu papírové utěrky nebo kapesníku, dokud nebudou úplně suché.
Přečtěte si také  Tipy a triky od profesionálů, jak se zbavit krtků na zahradě

Jakmile vaše semena uschnou, můžete je skladovat na suchém místě, dokud nebudete připraveni je zasadit. Jen se ujistěte, že nezaznamenají výrazné změny teploty, aby se zvýšila rychlost jejich klíčení.

Skladování semen rajčat

Správné skladování semen rajčat je velmi důležité pro udržení jejich vitality a schopnosti klíčit. K tomu je třeba je pečlivě a rychle sušit, protože vlhkost může snadno způsobit jejich hnilobu.

Po vysušení se semena vloží do vzduchotěsných nádob a skladují se na chladném a suchém místě. Nejlepší místo pro skladování těchto semen je v lednici nebo mrazáku.

To zabraňuje růstu většiny bakterií a plísní a zajišťuje dlouhou životnost semen. Také je nejlepší je skladovat ve skleněných nádobách, mimo přímé sluneční světlo.

Kromě toho je dobré semínka pravidelně překontrolovat, zda nejsou plesnivé nebo nahnilé. V případě, že jsou poškozená semena, je třeba je okamžitě vyhodit a neriskovat jejich výsadbou. Pokud mají semena matnou barvu a nepříjemný zápach, měla by být nahrazena čerstvými semeny a správně skladována.

Přečtěte si také  Věděli jste, že živé proutí je ideálním ekologickým materiálem pro ozdobu vaší zahrady?

Závěrem lze říci, že vědět, jak správně sklízet semena rajčat, je nezbytné pro pěstování zdravých, vysoce kvalitních odrůd.

Dobrou zprávou je, že tento úkol je velmi jednoduchý, pokud budete postupovat podle správných kroků. Poté budete mít zdravá semena rajčat, která budou připravena k výsadbě a produkci lahodných plodů.

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Truhlarstvi-jablonec.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.