Home » Jak skladovat a používat čerstvou mátu ze zeleninové zahrádky?

Jak skladovat a používat čerstvou mátu ze zeleninové zahrádky?

Milujete čerstvou mátu a chcete si ji užívat po celý rok? Nebojte se, s těmito zahradními hacky budete vědět, jak skladovat a používat čerstvou mátu ze zeleninové zahrádky.

Ať už jde o přípravu lahodných pokrmů nebo výrobu domácí kosmetiky, tato aromatická rostlina je velmi všestranná. Jste připraveni objevit naše rady? Tak pojďme !

Jak pěstovat čerstvou mátu?

Čerstvá máta je velmi aromatická bylina, kterou lze snadno pěstovat uvnitř i venku. Je rustikální a vyžaduje minimální údržbu. Pěstování vlastní máty je ekonomické, uspokojivé a velmi praktické, abyste měli vždy dostatek na dochucení pokrmů.

Čerstvá máta dobře roste v květináčích, lze ji umístit i do interiéru poblíž slunného okna. Půda by měla být bohatá, kyprá a dobře odvodněná. Semena nebo rostliny máty si můžete koupit v zahradním obchodě.

Jakmile mátu zasadíte, zbývá jen pravidelně zalévat a hlídat škůdce. Čerstvá máta rychle roste, její voňavé listy můžete sklízet po pár týdnech.

Přečtěte si také  Zjistěte, co vysadit na zeleninové zahradě v září!

Výhody čerstvé máty

Čerstvá máta je léčivá rostlina s mnoha zdravotními přínosy. Obsahuje mnoho živin, včetně vitamínů A a C, dále železo, mangan a vápník. Dokáže mimo jiné zlepšit imunitní systém, snížit bolesti žaludku a zmírnit kašel.

Čerstvá máta je také bohatá na antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály a předčasným stárnutím. Kromě toho také pomáhá snížit zánět a zmírnit bolesti svalů.

Čerstvá máta může být prospěšná i pro trávení. Stimuluje sekreci žluči a pomáhá usnadnit průchod potravy střevem.

Kromě toho pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a zabraňuje záchvatům hypoglykémie. Čerstvá máta může být také použita k léčbě nespavosti díky jejím uklidňujícím vlastnostem.

Jak udržet mátu čerstvou?

Čerstvá máta je velmi běžná aromatická bylina, kterou si můžete doma pěstovat. Je však potřeba jej správně skladovat, aby si zachoval své vlastnosti. K dosažení tohoto cíle lze použít několik metod:

  • Chlazení: Zabalte čerstvou mátu do papírové utěrky a uložte do křehčí zásuvky chladničky.
  • Zmrazení: Vložte lístky čerstvé máty mezi listy pergamenu a poté je zmrazte.
  • Sušení: Listy položte na savý papír a sušte je mimo přímé sluneční světlo.
Přečtěte si také  Objevte výhody mulčování během léta!

Aby se máta rychle nezkazila, je důležité zajistit, aby byly listy dokonale suché a nevykazovaly černé skvrny. Po vysušení je lze skladovat v papírových sáčcích nebo vzduchotěsných nádobách a několik měsíců skladovat v chladničce nebo mrazáku.

Tato metoda je vhodná zejména pro lidi, kteří chtějí uchovat mátu čerstvou pro pozdější použití.

Použití čerstvé máty v receptech

Čerstvá máta je velmi všestranná a lze ji použít v mnoha receptech. Skvěle se hodí k zelenině, těstovinám, ovoci a masu. Díky své svěží a povzbuzující chuti se běžně používá při vaření ke zvýraznění chutí.

Listy lze nastrouhat a zamíchat do omáček, salátů nebo dezertů, aby dodaly citrónovou nótu.

Čerstvá máta se navíc skvěle hodí k dochucení ledových čajů nebo koktejlů. Může se také přidat do smoothies nebo jogurtů, aby jim dodal nádech svěžesti a křupavosti.

Máta nabízí mnoho kulinářských možností. Velmi dobře se hodí například k rybám a dokonale se hodí k jehněčímu nebo mletému hovězímu masu. Lze jej použít jako přílohu ke slaným jídlům, jako jsou restované brambory nebo dušená zelenina. Nakonec se perfektně hodí ke zmrzlině, čokoládě a ovoci jako je ananas nebo banán.

Přečtěte si také  Jak zazimovat odkapávací systém?

Závěrem lze říci, že čerstvá máta je velmi všestranná a zajímavá bylinka k pěstování. Pomocí těchto zahradních hacků můžete snadno skladovat a používat čerstvou mátu ze zeleninového záhonu.

Čerstvá máta je lahodným doplňkem různých receptů a lze ji také použít k vytvoření jednoduchých, zdravých přírodních prostředků. Je proto důležité se o svou mátovou zeleninovou zahrádku starat.

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Truhlarstvi-jablonec.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.