Home » Jak se na zahradě pěstují rajčata vzhůru nohama?

Jak se na zahradě pěstují rajčata vzhůru nohama?

Jako amatérský nebo profesionální zahrádkář víte, že pěstování rajčat ze semen je vzrušující a obohacující dobrodružství!

Možná jste již slyšeli o metodě pěstování rajčat vzhůru nohama, ale nevíte, jak ji použít?

Nebojte se, v tomto článku jsme pro vás připravili několik praktických tipů, které vám pomohou pěstovat rajčata na zahradě vzhůru nohama.

Výhody pěstování rajčat vzhůru nohama

Pěstování rajčat vzhůru nohama má řadu výhod. Zaprvé je snazší dosáhnout na plody a listy kbelíkem, takže se při sklizni nemusíte ohýbat.

Můžete také omezit používání hnojiv a chemikálií, protože půda je lépe provzdušněná. Může také snížit množství potřebné vody a zabránit chorobám rostlin. Navíc tato metoda šetří místo na pozemku a zabraňuje růstu plevele.

Je ideální pro vytvoření závěsné zahrady nebo na malém balkoně. Rajčata lze pěstovat na mřížích, v klecích nebo na kůlech. Tento způsob pěstování je velmi oblíbený u amatérských zahrádkářů, protože přináší bohatou produkci a kvalitnější plody.

Přečtěte si také  Proč pěstovat rajčata vzhůru nohama?

Potřebné vybavení a nářadí

K pěstování rajčat vzhůru nohama budete potřebovat několik jednoduchých materiálů a nástrojů. Prvním z nich je nádoba, do které rajčata umístíte.

Může to být hliněný květináč, plastový kbelík nebo plastová láhev. Dále budete potřebovat výplňový materiál, například písek nebo rašelinový mech.

Nakonec budete potřebovat nástroj na kopání, například lopatku nebo vidle. Jakmile budete mít všechny tyto věci, můžete začít.

Kroky při pěstování vzhůru nohama

Pěstování rajčat vzhůru nohama je velmi praktickou metodou pro zahrádkáře, kteří nemají mnoho prostoru pro pěstování rajčat. Je však důležité znát kroky, které je třeba dodržet, abyste dosáhli dobrých výsledků.

Nejprve je třeba vybrat vhodnou nádobu. Měla by být dostatečně velká, aby mezi jednotlivými rajčaty zůstalo několik centimetrů, aby mohla správně růst. Půda by měla být kvalitní a bohatá na organické látky.

Přečtěte si také  Horoskop na 23. června 2023: Objevte, co si pro vás dnes připravila nebesa!

Poté je třeba vyset semínka. Měla by být zasypána trochou zeminy a pravidelně vlhčena, aby se usnadnilo jejich klíčení. Po zasazení by měla být nádoba umístěna dnem vzhůru na rovnou plochu směrem ke slunci.

Nakonec je třeba se o rostliny starat: pravidelně zalévat, odstraňovat plevel, sledovat růst rajčat a chránit plody před hmyzem a nepřízní počasí. Zde jsou uvedeny některé z úkolů, které budete muset provést:

  • Vyvázání stonků k oporám
  • Přidání kompostu nebo hnojiva
  • řezání suchých nebo poškozených stonků
  • Odstranění neplodných květů
  • Odstranění nezralých plodů

Při tomto způsobu pěstování můžete sklízet rajčata, aniž byste potřebovali velkou plochu. Nezapomeňte, že pokud se o rostliny budete dobře starat, získáte dobrou úrodu.

Tipy pro péči o rostliny

Je důležité se o rostliny dobře starat, abyste jim zajistili zdravé prostředí. Nejdůležitějším úkolem je rostliny pravidelně zalévat.

Doporučuje se zalévat hloubkově a ne příliš často, protože to může vést k hnilobě kořenů. Za normálních podmínek stačí zalévat jednou týdně.

Přečtěte si také  Letní čas: jak přizpůsobit děti tomuto novému rytmu?

Důležité je také zajistit, aby voda nestagnovala na dně květináče, a zamezit nadměrné vlhkosti. Rajčata potřebují světlo, proto jim vyberte místo, kde na ně bude dopadat přímé sluneční světlo alespoň 6 hodin denně.

V neposlední řadě byste neměli zapomenout na hnojení každých 30 dní, abyste rostlinám dodali živiny, které potřebují ke svému růstu.

Pěstování rajčat vzhůru nohama se může zdát jako zvláštní a zábavný experiment na zahradě. Tato metoda má však pro zahrádkáře, zejména pro ty, kteří žijí v horkém podnebí, mnoho výhod.

Pěstování rajčat vzhůru nohama zabraňuje vzniku chorob a zajišťuje lepší odvodnění, takže rajčata rostou silnější a zdravější. Rajčata vzhůru nohama jsou proto zajímavou zahradnickou metodou, kterou lze snadno realizovat a která přinese skvělé výsledky!

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Truhlarstvi-jablonec.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.