Home » Jak přesadit orchidej? Kdy to mám udělat?

Jak přesadit orchidej? Kdy to mám udělat?

Pokud jste začínající zahradník a chcete se naučit, jak přesadit orchidej, jste na správném místě!

V tomto článku vám poskytneme tipy a rady, které vám pomohou úspěšně přesadit orchidej.

Budeme se věnovat nástrojům a materiálům, které budete potřebovat, a také krokům, které musíte učinit, abyste uspěli. Také vám řekneme, co musíte udělat, abyste mohli orchidej bezpečně a s klidným svědomím přesadit. Tak se do toho pusťte!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Svět cestovatele (@svet.cestovatele)

Kdy je třeba orchidej přesadit?

Přesazení orchideje je nutné, když její květináč začne být příliš malý pro její kořeny. Důležité je však nepřesazovat příliš často, protože to může vést k předčasnému úhynu rostliny.

Ve většině případů by se přesazování mělo provádět každé dva roky, i když krátkokořenné orchideje mohou potřebovat přesazování častěji. Měli byste také zkontrolovat, zda je květináč v dobrém stavu a zda v něm nejsou praskliny, které by mohly bránit kořenům v dýchání.

Přečtěte si také  Proč by se měly rostliny zalévat vodou z vaření rýže?

Výběr správného květináče a směsi

Správné přesazování začíná výběrem správné nádoby a směsi. Květináče jsou k dispozici z různých materiálů, včetně hlíny, terakoty, kokosových vláken, plastu a dřeva.

Vše záleží na typu orchideje, kterou máte. Doporučuje se vybrat květináč o něco větší než předchozí, s dostatečně velkými odtokovými otvory, aby voda mohla řádně odtékat.

Pokud jde o směs, obvykle se skládá z rašeliny, perlitu a vlákniny. Výsledkem je bohatá, lehká zemina, která umožňuje dobré provzdušnění kořenů a dobrou cirkulaci vody.

Jak krok za krokem přesadit orchidej?

Přesazování orchidejí je velmi důležitý úkol, který není tak složitý, jak by se mohlo zdát. Cílem je přesadit orchidej do vhodného květináče a směsi, aby se mohla co nejlépe vyvíjet. Zde jsou kroky, které je třeba dodržet pro úspěšné přesazení:

  • Příprava nového květináče: vyberte dostatečně velký květináč, aby se v něm rostlina cítila dobře.
  • Opatrně vyjměte kořenový bal: dbejte na to, abyste nepoškodili kořeny.
  • Očistěte kořeny: odstraňte staré odumřelé kořeny a vše, co se kolem nich hromadí.
  • Připravte substrát: použijte speciální substrát pro orchideje, který umožňuje cirkulaci vzduchu a vlhkosti.
  • Umístěte kořenový bal do nového květináče: měl by být stabilní a povrch zeminy by měl být rovný.
    Kořenový bal mírně zalévejte vlažnou vodou bez vápna.
  • Umístěte orchidej na správné světlo: nevystavujte rostlinu přímému slunečnímu záření.
Přečtěte si také  Tipy pro přesazování orchidejí: jakou zeminu a jaký květináč zvolit?

Přesazování je nyní dokončeno! Nezapomeňte, že pravidelné přesazování je pro správný vývoj orchidejí nezbytné.

Jaké jsou výhody pravidelného přesazování?

Přesazování je pro orchideje vlastně nutností. Pravidelné přesazování umožňuje rostlině lepší provzdušnění, čerstvější a výživnější půdu, a tím i lepší růst. Přesazování má mnoho výhod pro zdravý vývoj rostliny.

Přesazování umožňuje sledovat stav kořenů a v případě jejich poškození je odstranit. To umožní lepší vstřebávání živin. Navíc změna květináče a směsi povede k obnově kořenů, a tedy k lepšímu růstu vaší orchideje.

Přesazování může být také příležitostí k přesazení do většího květináče, který poskytne vaší orchideji prostornější prostředí pro růst. Čím větší je prostor, tím snáze rostlina získává vzduch a vlhkost, které potřebuje.

Přesazování má také tu výhodu, že můžete zjistit, zda vaše orchidej nemá nějaké parazity nebo nemoci. Příznaky jsou obvykle viditelné na povrchu kořenů nebo směsi. Je to tedy příležitost, jak rostlinu rychle a účinně ošetřit.

Přečtěte si také  Jak přilákat motýly do vaší zahrady?

Přesazování orchidejí je jednoduchá a prospěšná činnost, která vám může přinést krásné výsledky. Pravidelné přesazování je vynikajícím způsobem, jak zajistit, aby vaše orchidej zůstala zdravá a plodná.

Je také dobré vybírat dostatečně velké květináče, aby měla orchidej dostatek prostoru pro růst. Budete-li se řídit těmito tipy a triky, budete se moci o svou orchidej úspěšně starat a dočkáte se jejího dlouhého růstu.

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Související příspěvek

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Truhlarstvi-jablonec.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.